ShopIsle - en to fr_FR translation catalogue (134 entries)

en: Error 404
fr_FR: Erreur 404

en: Back to home page
fr_FR: Retour à la page d'accueil

en: Read more
fr_FR: Lire la suite

en: <span class="meta-nav">&laquo;</span> Older posts
fr_FR: <span class="meta-nav">&laquo;</span> Articles plus anciens

en: Newer posts <span class="meta-nav">&raquo;</span>
fr_FR: Articles plus récents <span class="meta-nav">&raquo;</span>

en: Comment navigation
fr_FR: Navigation de commentaire

en: &larr; Older Comments
fr_FR: &larr; Commentaires plus anciens

en: Newer Comments &rarr;
fr_FR: Commentaires plus récents &rarr;

en: Comments are closed.
fr_FR: Les commentaires sont fermés.

en: Nothing Found
fr_FR: Rien de trouvé

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr_FR: Prêt à publier votre 1er article ? <a href="%1$s">Lancez vous ici</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr_FR: Désolé, mais rien ne correspond à vos critères.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr_FR: Il semble que rien ne soit trouvé pour votre recherche.

en: WooCommerce Theme
fr_FR: Thème WooCommerce

en: FIND OUT MORE
fr_FR: EN SAVOIR PLUS

en: Hight quality store
fr_FR: Boutique de haute qualité

en: Responsive Theme
fr_FR: Thème Responsif

en: Latest products
fr_FR: Derniers produits

en: Add To Cart
fr_FR: Ajout au panier

en: See all products
fr_FR: Découvrez tous nos produits

en: No products found.
fr_FR: Aucun produit trouvé

en: Exclusive products
fr_FR: Produits exclusifs

en: Special category of products
fr_FR: Catégorie spéciale de produits

en: Loading...
fr_FR: Chargement...

en: Search Results for: %s
fr_FR: Résultats de recherche pour : %s

en: Meet our team
fr_FR: Rencontrez notre équipe

en: An awesome way to introduce the members of your team.
fr_FR: Une jolie façon de présenter les membres de votre équipe.

en: Presentation
fr_FR: Présentation

en: What the video about our new products
fr_FR: Regardez la vidéo de nos nouveaux produits

en: Our advantages
fr_FR: Nos avantages

en: Ideas and concepts
fr_FR: Idées et concepts

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
fr_FR: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.

en: Designs & interfaces
fr_FR: Désigns & interfaces

en: Highly customizable
fr_FR: Facilement personnalisable

en: Easy to use
fr_FR: Facile à utiliser

en: Shop isle Small Banner Homepage
fr_FR: Petite bannière de page d'accueil Shop Isle

en: Header
fr_FR: En-tête

en: Slider section
fr_FR: Section de diaporama

en: Hide slider section?
fr_FR: Cacher la section de diaporama ?

en: If you check this box, the Slider section will disappear from homepage.
fr_FR: Si vous cochez cette case, la section diaporama disparaîtra de la page d'accueil.

en: Add new slide
fr_FR: Ajout de nouveau panneau

en: Slide
fr_FR: Panneau

en: Banners section
fr_FR: Section de bannière

en: Hide banners section?
fr_FR: Cacher la section de bannières ?

en: If you check this box, the Banners section will disappear from homepage.
fr_FR: Si vous cochez cette case, la section de bannières disparaîtra de la page d'accueil.

en: Add new banner
fr_FR: Ajout de nouvelle bannière

en: Banner
fr_FR: Bannière

en: Products section
fr_FR: Section de produits

en: If no shortcode or no category is selected , WooCommerce latest products are displaying.
fr_FR: Si pas de code court ou de catégorie choisie, les derniers produits WooCommerce seront affichés.

en: Hide products section?
fr_FR: Cacher la section de produits ?

en: If you check this box, the Products section will disappear from homepage.
fr_FR: Si vous cochez cette case, la section de produits disparaîtra de la page d'accueil.

en: Section title
fr_FR: Titre de section

en: WooCommerce shortcode
fr_FR: Code court WooCommerce

en: Insert a WooCommerce shortcode
fr_FR: Insertion de code court WooCommerce

en: Select category
fr_FR: Sélectionnez la catégorie

en: Products category
fr_FR: Catégorie de produits

en: OR pick a product category
fr_FR: OU choisissez une catégorie de produit

en: Video section
fr_FR: Section vidéo

en: Hide video section?
fr_FR: Cacher la section vidéo ?

en: If you check this box, the Video section will disappear from homepage.
fr_FR: Si vous cochez cette case, la section vidéo disparaîtra de la page d'accueil.

en: Title
fr_FR: Titre

en: Youtube link
fr_FR: Lien Youtube

en: Products slider section
fr_FR: Section de diaporama de produits

en: If no category is selected , WooCommerce products from the first category found are displaying.
fr_FR: Si pas de catégorie choisie, les produits WooCommerce de la première catégorie trouvée seront affichés.

en: Hide products slider section on frontpage?
fr_FR: Cachez la section de produits de la page d'accueil ?

en: If you check this box, the Products slider section will disappear from homepage.
fr_FR: Si vous cochez cette case, la section de diaporama de produits disparaîtra de la page d'accueil.

en: Hide products slider section on single product page?
fr_FR: Cachez la section de diaporama de produits sur la page produit ?

en: If you check this box, the Products slider section will disappear from each single product page.
fr_FR: Si vous cochez cette case, la section de diaporama de produits disparaîtra de la page du produit.

en: Section subtitle
fr_FR: Sous-titre de section

en: Footer
fr_FR: Pied

en: &copy; Themeisle, All rights reserved
fr_FR: &copy; Themeisle, Tous droits réservés. Traduit par <a href="http://www.wptrads.com/">Wp Trads</a>.

en: Add new social
fr_FR: Ajout de nouveau social

en: Contact page
fr_FR: Page contact

en: Contact form shortcode
fr_FR: Code court de formulaire de contact

en: Create a form, copy the shortcode generated and paste it here. We recommend <a href="https://wordpress.org/plugins/contact-form-7/">Contact Form 7</a> but you can use any plugin you like.
fr_FR: Créez un formulaire, codiez le code court généré et collez le ici. Nous recommandons <a href="https://wordpress.org/plugins/contact-form-7/">Contact Form 7</a> mais vous pouvez utiliser une autre extension

en: Map shortcode
fr_FR: Code court de carte

en: To use this section please install <a href="https://wordpress.org/plugins/intergeo-maps/">Intergeo Maps</a> plugin then use it to create a map and paste here the shortcode generated
fr_FR: Pour utiliser cette section, merci d'installer l'extension <a href="https://wordpress.org/plugins/intergeo-maps/">Intergeo Maps</a> puis de l'utiliser pour créer une carte et de coller ici le code court généré.

en: About us page
fr_FR: Page à propos de nous

en: Our team
fr_FR: Notre équipe

en: About us page - our team
fr_FR: Page à propos de nous - notre équipe

en: Subtitle
fr_FR: Sous-titre

en: Add new team member
fr_FR: Ajout de nouveau membre d'équipe

en: Team member
fr_FR: Membre d'équipe

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: About us page - video
fr_FR: Page à propos de nous - vidéo

en: Background
fr_FR: Fond

en: About us page - our advantages
fr_FR: Page à propos de nous - nos avantages

en: Add new advantage
fr_FR: Ajout de nouvel avantage

en: Advantage
fr_FR: Avantage

en: 404 Not found page
fr_FR: 404 - Page non trouvée

en: Background image
fr_FR: Image de fond

en: The requested URL was not found on this server.<br> That is all we know.
fr_FR: L'URL demandée n'a pas été trouvée sur ce serveur.<br> C'est tout ce que nous savons.

en: Text
fr_FR: Texte

en: Button link
fr_FR: Lien du bouton

en: Button label
fr_FR: Libellé de bouton

en: Advanced options
fr_FR: Options avancées

en: Disable preloader?
fr_FR: Désactiver le préchargeur ?

en: If this box is checked, the preloader will be disabled from homepage.
fr_FR: Si cette case est cochée, le préchargeur sera désactivé de la page d'accueil.

en: Support Forum
fr_FR: Forum de support

en: Icon
fr_FR: Icône

en: Upload Image
fr_FR: Envoi d'image

en: Button Label
fr_FR: Libellé de bouton

en: Button Link
fr_FR: Lien du bouton

en: Delete field
fr_FR: Supprimer le champ

en: Primary Menu
fr_FR: Menu principal

en: Sidebar
fr_FR: Barre

en: Footer area 1
fr_FR: Zone de pied 1

en: Footer area 2
fr_FR: Zone de pied 2

en: Footer area 3
fr_FR: Zone de pied 3

en: Footer area 4
fr_FR: Zone de pied 4

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_FR: Votre commentaire est en attente de validation.

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: powered by
fr_FR: propulsé par

en: Toggle navigation
fr_FR: Déplier/replier la navigation

en: Skip to navigation
fr_FR: Aller à la navigation

en: Skip to content
fr_FR: Aller au contenu

en: Pages:
fr_FR: Pages :

en: Continue reading %s
fr_FR: Lire la suite de %s

en: Tagged %1$s
fr_FR: Étiquetté %1$s

en: Posts navigation
fr_FR: Navigation des articles

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
fr_FR: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articles plus anciens

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr_FR: Articles plus récents <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: By
fr_FR: Par

en: No Comments
fr_FR: 0 Commentaires

en:  Comments
fr_FR:  Commentaires

en: 1 Comment
fr_FR: 1 Commentaire

en: View all posts in %s
fr_FR: Voir tout les articles dans %s

en: Product Categories
fr_FR: Catégories de produit

en: Recent Products
fr_FR: Produits récents

en: Featured Products
fr_FR: Produits mis en avant

en: Top Rated Products
fr_FR: Produits les mieux notés

en: On Sale
fr_FR: Promotion

en: Header description
fr_FR: Description d'en-tête

en: View your shopping cart
fr_FR: Voir votre panier
